Kai pagalvoji apie akvamariną, pirmiausia į galvą ateina ypatinga, melsvai žalia spalva, primenanti vandenį. Tačiau akvamarinas, jūros įkvėptas brangakmenis, yra ne tik išvaizdus, bet ir turintis daug unikalių savybių. Mineralas yra berilų šeimos narys, kuriai taip pat priklauso smaragdas ir morganitas.
Pavadinimas “akvamarinas” kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia jūros vandenį. Buvo manoma, kad jis turi galios nuraminti bangas, apsaugoti jūreivius tolimose kelionėse. Taip pat, kad brangakmenis turįs stebuklingų galių išlaikyti darnius žmonių santykius: saugoti draugystę, supratimą ir meilę.
Geriausi brangakmeniai visada bus skaidrūs, simetriški, elegantiškos formos. Visada bus svarbus atidus jų šlifavimas. Akvamarinų spalvų paletė – nuo melsvų iki švelniai žalsvų atspalvių. Kaip ir kiti berilų šeimos akmenys, akvamarino kristalų struktūros būna didžiulės, tinkamos suformuoti dideliems, turtingiems ir kokybiškiems brangakmeniams.
Akvamarino Atspalviai
Šis nuostabus akmuo susiformuoja giliai žemėje, esant aukštam slėgiui ir aukštai temperatūrai. Trumpai paminėsim, kad yra sudarytas iš berilo aliuminio silikato, o brangakmenio spalvą lemia nedidelis juodosios geležies kiekis. Kuo gilesnė ir intensyvesnė, skaidresnė mėlynai žalia spalva, tuo akvamarinas laikomas vertingesniu. Tonų diapazonas būna, kaip minėjome, nuo švelniai žydros iki žalios, melsvai žalios, žalsvos net iki tamsiai mėlynos. Skaidrumas gali skirtis – nuo permatomo iki blyškaus, subtilaus rūko. Kartkartėmis akvamarinai būna tamsesni už šveicariškąjį mėlyną topazą. Renkantis akvamariną, labai svarbu tinkamai pasirinkti formą ir šlifavimą, pabrėžiantį akmens charakterį, skaidrumą ir spalvą.
Įdomu tai, kad akvamarinai aptinkami daugelyje skirtingų pasaulio vietų. Garsiausios akvamarinų kasyklos: Brazilijoje, Pakistane ir Zambijoje. Mūsų akvamarinai atgabenti iš Brazilijos, tiesiai iš šlifavimo dirbtuvių ir “pirmųjų rankų”. Labai mėgstame lašo formą, tinkančią pačiai akvamarino esmei – jis juk siejamas su jūra bei vandeniu. Taip pat – subtiliai ir profesionaliai facetuotas (šlifuotas) ovalo, apvalias, “pagalvėlės” formas ir kabošonus, žinoma.
Didžiausias kada nors rastas akvamarinas svėrė daugiau nei 110 kg ir taip pat buvo rastas Brazilijoje!
Akvamarinas dažnai pasirenkamas juvelyrikoje ne tik dėl savo tauraus grožio, bet ir dėl savojo tvirtumo. Taip, jis apgaulingai atrodo trapus ir lengvas, tačiau jo kietumas yra 7,5–8 pagal Moso skalę. O tai reiškia, kad akmuo puikiai “elgsis” ir ilgai tarnaus, inkrustuotas papuošaluose net kasdienybėje. Todėl tinka ne tik auskarams ar pakabukui, bet ir žiedui.
Apie “gydomąsias akvamarino savybes”? Sakoma, kad šis brangakmenis nuramina protą, skleidžia egzistencinę ramybę, švelniai išlaiko vidinį balansą. Veja šalin nerimą, jaudulį ir baimę. Be to, tikima, jog padeda žmogui, kurio silpnesnė vieta yra gerklė ir skydliaukė.
Nesvarbu, ar jus žavi skaidrus, melsvai žalias akvamarino švytėjimas, jo ilgaamžiškumas, ar tariamos gydomosios savybės. Šis akmuo – vienas mėgstamiausių, juvelyrikoje itin vertinamų brangakmenių.
Kadangi akvamarinai randami dideliais luitais, didelių akmenų kainos (už karatą) nebus didžiulės. Tiesą sakant, didesniais nei 25 karatų luitais supjaustyto akvamarino kainuos bus pigesnės, nei maži panašios kokybės akmenys. Tokio dydžio akmenų paskirtis nėra pritaikoma inkrustacijoms į tauriuosius metalus, todėl susidomėjimas jais mažesnis.
Berilų šeimos akmenys tikriausiai yra vieni lengviausiai valomų ir prižiūrimų. Jie nereikalauja jokios ypatingos priežiūros.
Aukščiausios skaidrumo skalės, šviesūs akmenys gali turėti tokį nepaprastą blizgesį ir švytėjimą, kad juos lengva supainioti su brangakmeniais, turinčiais didesnį lūžio rodiklį (RI). Iš tiesų, net esant 0,014 vidutinei šviesumo sklaidai, akmenys gerai atskleis savo tonus. Taip sukuriami išskirtiniai, unikalūs, ypatingi brangakmeniai. Nors vertinami visi subtilūs akvamarino atspalviai ir savybės, šviesiai žalsva jo spalva – viena vertingiausių brangakmenio spalvų planetoje.
Mes dažnai užsakome išpjauti akvamarinus individualiems, vienetiniams mūsų sukurtiems papuošalams, kad tobulai tiktų sumanytam dizainui. Jie visada bus unikalūs, šlifuoti rankomis. Tobulai tiks formos, proporcijos ir atspalviai.