Deimantai ir Briliantai

Aukso vėrinys su briliantais Queen

DEIMANTAS

Kiečiausias gamtoje randamas mineralas, atsparus visoms rūgštims ir šarmams ir tuo skiriasi nuo kitų anglies atmainų. Ne veltui akmens pavadinimo kilmė yra siejama su graikišku žodžiu adamas – “nenugalimasis”. Tačiau 600-800 laipsnių temperatūroje jį gali paveikti deguonis ir fluoras. 3700-4000 laipsnių temperatūroje deimantas išsilydo. Be to, deimantai nėra sudaryti vien iš anglies – juose gali būti silicio, geležies, titano, magnio, kalcio oksidų, azoto ir kitokių priemaišų.

Deimantai randami nuo 10 iki net 1300 m pločio siekiančiuose krateruose, kurie būna pripildyti nuotrupinių uolienų. Daugiausia kasyklų yra Kanadoje, Rusijoje, Afrikoje, Australijoje. Deimantai susiformuoja maždaug 100-200 km gylyje, o temperatūra siekia 1000-1100 laipsnių ir susidaro milžiniškas slėgis. Milijardus metų prabuvę gelmėse, į žemės paviršių deimantai būna išspjaunami vulkaninių sprogimų metu, juos iškelia magma.

Deimantas – skaidrus, bet nebūtinai bespalvis. Vertinant pagal kainą (nuo mažiausios iki dižiausios), deimantai rikiuojasi taip: geltoni, rudi, šampano, žalsvi, rožiniai, mėlyni, o galiausiai – sodriai raudonos spalvos. Pagal spalvą deimantai klasifikuojami naudojant abėcėlės raides nuo D (visiškai bespalviai) iki Z (matomos spalvos).

Akmenys sveriami karatais (ct) Vienas karatas = 200 miligramų. Kuo akmuo sunkesnis, tuo brangesnis. Paprastai investiciniais deimantais laikomi akmenys nuo 1 ct, kurių spalva atitinka D-G spalvos gradaciją (patys balčiausi), gero pjovimo, su pripažintos laboratorijos sertifikatais. Akmenis vertina gemologai. (Gemologija – mokslas apie akmenis. Angl. “Gem” – brangakmenis).

Diamond diameter LT

Investicinių deimantų kainos prasideda nuo 5000 – 6000 Eur. Pripažintos pasaulyje laboratorijos: GIA (Amerikos Gemologijos Institutas), HRD, IGI – išduoda ne tik sertifikatus, bet deimantus graviruoja (jų inskripcijas) lazeriu. Sertifikate turi būti nurodoma ne tik deimanto charakteristika, bet ir data, sertifikato numeris.

Carat weight LT
4C Lentele Deimantams

Įkomponavus investicinį deimantą į papuošalą, jis atlieka dvigubą funkciją – puošia ir saugo savo vertę. Spalvotieji deimantai (angl. fancy) laikomi investiciniais jau nuo 0,25 ct. svorio, nes jie retesni – ypač rožiniai ir mėlynieji. Raudonųjų deimantų pasaulyje yra
vienetai. 4C briliantų vertinimo sistema: Ne tik svoris ir spalva, renkantis deimantus yra svarbūs.

Pasaulyje deimantai vertinami pagal “4 C” metodiką:

  • briaunavimą (angl. cut)
  • skaidrumą (angl. clarity)
  • spalvą (angl. color)
  • svorį (angl. carat)

tokią metodiką 1939 m. sukūrė JAV Gemologijos institutas (GIA). Paprastai sakoma, kad kuo labiau deimantas briaunuotas, tuo stipriau švyti. Briaunavimo lygis gali svyruoti nuo idealaus iki blogo. Nušlifavus deimantas vadinamas briliantu.

Šlifavimo vertinimo lentelė:

Deimantu pjaustymo lentelė LT

Spalvos vertinimo lentelė:

Deimantų spalvos lentelė GIA

Detalus GIA spalvų skalės paaiškinimas

Deimantų spalvų lentelė

Deimanto ar brilianto vertę galima pasitikrinti Rapaport’o lentelėje, kuri kiekvieną savaitę atnaujinama bei skelbiama. Pagrindiniai pasaulio deimantų išgavėjai (kasyklos): De Beers, Rio Tinto, AlRosa. Sakoma, kad pasaulinės deimantų kasyklos ima sekti ir jau apie 2050 m. rinkoje bus jaučiamas deimantų deficitas.

Deimantų įtrūkimų lentelė LT
  • Krepšelis tusčias.